Jak kolagen działa na rozstępy

Jak kolagen działa na rozstępy

Nadal panuje przekonanie,że rozstępy dotyczą tylko kobiet. Owszem, ich dotykają najczęściej, za sprawą innej struktury skóry, ale tak naprawdę mężczyźni również się z nimi borykają. Wiek niekoniecznie ma znaczenie, mogą się rozwinąć na skórze bardzo młodej, ale i dojrzałej. Zmiany te często są powodem kompleksów i obniżają poziom własnej wartości. W przypadku rozstępów najważniejsza jest skuteczna profilaktyka. Poniżej dowiesz się, jakie czynniki mają wpływ na ich powstawanie.

Rozstępy – kto jest zagrożony

Najogólniej mówiąc, proces powstawania rozstępów polega na zwyrodnieniu, pękaniu lub nawet zanikaniu włókien kolagenowych i sprężystych. Najczęściej w wyniku nadmiernego rozciągnięcia skóry. Ważną rolę odgrywają hormony – kortyzol – negatywnie wpływa na fibroblasty, które są odpowiedzialne za syntezę kolagenu.

Co determinuje ich powstawanie ?

  • Ciąża – dochodzi do rozciągnięcia skóry i przyrostu tkanki tłuszczowej, szczególnie na brzuchu oraz piersiach, wzrasta ilość kortyzolu
  • Dojrzewanie – nieunikniona burza hormonalna i szybki wzrost
  • Otyłość, ale też drastyczne odchudzanie – podczas nagłego, niebezpiecznego spadku wagi, funkcjonowanie wszystkich komórek organizmu jest zaburzone, w tym komórek skóry
  • Predyspozycje genetyczne – mało ,,aktywne” włókna sprężyste, taka skóra jest zdecydowanie mniej odporna na rozciąganie, kolagen i elastyna są syntetyzowanie w ograniczonej ilości
  • Leki steroidowe miejscowe i ogólne
  • Choroby endokrynologiczne – nadmierne wydzielanie kortykosteroidów ( zespół Cushinga, nadczynność nadnerczy)
  • Kulturyści
  • Przewlekły stres – wydzielanie dużej ilości kortyzolu

 

Etapy powstawania rozstępów

  • Pierwszy etap to faza zapalna – trwa około 3 miesiące. Rozstępy mają kolor od jasnoróżowego po czerwononiebieski. Gołym okiem nie zaobserwujemy co dzieję się pod naskórkiem, jednak w skórze właściwej dochodzi do obrzęku oraz stanu zapalnego. W zdrowej skórze, włókna kolagenowe przybierają postać pęczków ściśle ułożonych ze sobą, tutaj są mocno przerzedzone i ułożone równolegle. Włókna sprężyste, które tworzy białko elastyna przestają w 100% spełniać swoją rolę, czyli funkcję rusztowania dla włókien kolagenowych. Dominuje kolagen typu III.
  • Drugi etap – faza zanikowa – rozstępy zmieniają kolor na biały lub perłowy, tym samym przypominając bliznę. Zachowują się też podobnie jak ona. W miejscu powstawania rozstępów zanikają przydatki skóry. Jest cienka i wygładzona. Zmiany na tym etapie niestety bardzo ciężko usunąć.

 

Kolagen, a rozstępy czyli jak kolagen działa na rozstępy

Nasza skóra swoją budową przypomina cebulę, bo tak jak ona ma kilka warstw – naskórek, skórę właściwą oraz tkankę podskórną. Proces powstawania rozstępów zachodzi głównie w skórze właściwej. To tam znajdują się włókna kolagenowe i sprężyste. Te pierwsze pełnią funkcję budulcową i podporową. Ich ilość nie jest stała w ciągu całego życia, zmniejsza się już po 25 roku. Kolagen ma wielką moc przywracania pożądanego kształtu skóry po jej rozciągnięciu. Rozstępy powstają, gdy są znaczne niedobory tego białka oraz zaburzenia w jego syntezie.

Uzupełnij niedobory kolagenu

Jeżeli już wiesz, że znajdujesz się w grupie osób skłonnych do powstawania rozstępów zacznij działać! Możesz im całkowicie zapobiec, odpowiednio pielęgnując swoje ciało. Skoro teraz wiadomo, że rozstępy są wynikiem niedoboru kolagenu to najprościej by było te nie dobory uzupełnić. Sklepowe półki uginają się od wszelkiego rodzaju kolagenowych kosmetyków, ale czy będą one działać? Otóż nie zawsze.

Jak kolagen działa na rozstępy – Sprawdź Kolagen Naturalny Silver 

Kolagen zawarty w kosmetykach, aby mógł spełniać swoje zadanie musi być składnikiem aktywnym biologicznie. Jedyną firmą, której udało się taki pozyskać jest Colway – Kolagen Naturalny Silver. W swoim składzie zawiera aktywne biologicznie białko pozyskiwane z ryb, w formie potrójnej helisy. Podczas kontaktu ze skórą rozpada się na peptydy i aminokwasy, które mogą swobodnie przenikać w jej głębsze warstwy. Ich działanie jest ukierunkowane na określony problem. Ubytki w skórze właściwej zostają uzupełnione. Kolagen Naturalny Silver dodatkowo świetnie nawilża, nie pozostawiając tłustej warstwy, dzięki lekkiej żelowej konsystencji.

Dla jeszcze lepszych rezultatów zastosuj przynajmniej raz w tygodniu Scrub do ciała z kolagenem. Dokładnie, ale delikatnie oczyści skórę z obumarłego naskórka, co pozwoli lepiej się wchłonąć produktom pielęgnacyjnym.

Jak widzisz, tylko odpowiednio dobrane produkty są w stanie Ci pomóc. Stosuj je regularnie ( 2 razy dziennie),  a na pewno zauważysz efekty w szybkim czasie. Działaj!

 

 

Obejrzeń: (193)