Jak powstaje trądzik oraz najskuteczniejsze metody leczenia trądziku – jak leczyć trądzik.

Jak powstaje trądzik oraz najskuteczniejsze metody leczenia trądziku – jak leczyć trądzik.

XXI wiek bardzo szybko zasypuje nas coraz większą ilością nowych technologii, sztucznym jedzeniem gotowym w 5 minut, terminami z pracy „na wczoraj’’, nieustannym stresem. Wiele z nas nie potrafi sobie z tym poradzić. Jemy byle jeść, śpimy krótko, nie przykładamy większej uwagi do aktywności fizycznej i żyjemy pod coraz większym napięciem.

W ciągu kilku ostatnich lat choroby zaliczane do cywilizacyjnych znacznie się powiększyły. Do ich grona dołączyły liczne dermatozy tj. alergie, trądzik, AZS czy łuszczyca.

Trądzik – bo o nim będzie tutaj mowa – już dawno przestał być domeną nastolatków. Dzisiaj dotyka również dorosłych ludzi i wcale tak łatwo nie odpuszcza.

Dlaczego tak się dzieje? Jak funkcjonuje Twoja skóra?

Jak powstaje trądzik:

Aby zrozumieć jak powstaje trądzik, warto byś pokrótce zapoznał się z budową Twojej skóry. Tworzy ją kilka warstw, zaczynając od najgłębiej położonej tkanki podskórnej, następnie skóry właściwej, kończąc na wielowarstwowym naskórku. W samym procesie powstawania zmian na skórze największy udział mają gruczoły łojowe. Połączone są z mieszkiem włosowym, który ma ujście na powierzchni naskórka, tworząc mieszek włosowo – łojowy. Gruczoły te każdy z nas posiada. Problem pojawia się, gdy nie funkcjonują one prawidłowo.
Gruczoły łojowe mamy wszędzie, oprócz wewnętrznej strony dłoni oraz stóp. Największe ich skupisko umiejscowione jest na twarzy, głownie w tzw. strefie T (czoło, nos, broda), klatce piersiowej oraz między łopatkami.

Bunt na twarzy nastolatka.
Trądzik młodzieńczy występuje zazwyczaj od 11 do maksymalnie 25 roku życia. Jest to związane z okresem dojrzewania i zachodzącą w tym czasie ogromną burzą hormonalną w organizmie. Winowajcami są androgeny, czyli męskie hormony płciowe. Sprawiają, że mieszki włosowo – łojowe są bardziej reaktywne na ich obecność. Ich wydzielina, czyli łój produkowana jest w nadmiarze. Dochodzi do nadmiernej keratynizacji ujść gruczołów łojowych, zastoju łoju i ich zatkania. Tworzy się idealne środowisko do rozwoju bakterii beztlenowych Propionibacterium acnes, które w szybkim tempie zaczynają się namnażać. Skutkiem tego jest stan zapalny wypełniony treścią ropną.

Ważne jest by młoda skóra była odpowiednio pielęgnowana. Zmian nie można dotykać brudnymi rękami, a już na pewno wyciskać! Trądzik młodzieńczy zazwyczaj ustępuje samoistnie, oczywiście odpowiednio leczony.
Androgeny – męskie hormony płciowe, występujące u kobiet i u mężczyzn. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu ich ilość musi być zrównoważona z estrogenami – żeńskimi hormonami. Do androgenów zaliczamy testosteron, dihydrotestosteron, androstendion, i dehydroepianodrostendion, w skrócie DHEA.

Stany zapalne nie występują zawsze. Obecnie wyróżnia się wiele postaci trądziku:

 • Zaskórnikowy – postać najłagodniejsza, z zaskórnikami otwartymi ( czarne punkty często występujące na nosie i policzkach) oraz zamkniętymi
 • Grudkowo – krostkowy
 • Ropowiczy
 • Bliznowcowy
 • Piorunujący – towarzyszą mu zmiany grypopodobne

Nie jest jednak tak łatwo i pięknie jak mogłoby się wydawać. Przyczyn trądziku mamy obecnie coraz więcej.

1. Dieta
Na pewno nie raz zdarzyło Ci się kupić pięknie opakowane mięso ze znanego dyskontu spożywczego. Czy kiedykolwiek to co jesz wiązałeś to ze stanem swojej skóry? Abstrakcja, prawda? Otóż nie! Czas smutno stwierdzić, że Twój kotlet schabowy zjadł więcej leków przez całe życie, niż Ty. Producentom żywności nie zależy na Twoim zdrowiu, liczy się zysk. Zwierzęta hodowane są w strasznych, niehumanitarnych warunkach. Hodowcy wychodzą z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć podając świniom kolejną dawkę „witamin’’. Nie namawiam Cię do wegetarianizmu, ale zwróć uwagę na pochodzenie żywności, którą jesz.

Gotowe dania, słodycze, syrop glukozowo – fruktozowy na drugim miejscu, dziesięć łyżeczek cukru w puszce napoju energetycznego – to nie brzmi dobrze. Twoja wątroba poradzi sobie z taką dawką trucizn, ale na pewno nie zasługuje na takie traktowanie.
„Jesteś tym co jesz” nie zapominaj o tym!

2. Stres
Czy Tobie też babcia powtarzała, że od stresu można nawet umrzeć? Coś w tym musi być. Nieustanny stres powoduje wydzielanie adrenaliny, która pobudza gruczoły łojowe do nadmiernej aktywności. Zaostrza zmiany trądzikowe.

Często, podczas leczenia trądziku potrzebna jest pomoc psychologa. Ta choroba potrafi znacznie obniżyć samoocenę. Nie potrafimy zaakceptować swojego wyglądu. Mamy wrażenie, że każda poznana osoba patrzy na nas przez jej pryzmat. Zaczynają się problemy w związku, w pracy, czy nawet z rozebraniem się na plaży przy 40 stopniowym upale. Odnotowano nawet próby samobójcze, właśnie na tym tle. Dlatego tak ważna jest pomoc i wsparcie najbliższych.

3. Hormony
Oprócz najbardziej znanego testosteronu, na powstawanie zmian trądzikowych mają wpływ też inne hormony:
Hormon wzrostu (GH) – receptory tego hormonu znajdują się w gruczole łojowym i w mieszku włosowym. Jego nadmiar może zaburzać ich pracę.
Progesteron – jego poziom musi być równy z poziomem estrogenów. Gdy ta równowaga zostaje zaburzona nasila się łojotok.

Insulina i kortyzol – zwiększają namnażanie się sebocytów – komórek gruczołów łojowych. Dochodzi do przerostu tego narządu oraz jego nadreaktywności.
Prolaktyna – jest przyczyną zwiększenia produkcji łoju głównie przed miesiączką. Ma działanie zbliżone do męskich hormonów.

Hormony tarczycy i adrenalina również mają swoje receptory w gruczołach łojowych.
Skóra jest hormonozależna, oznacza to, że reaguje na hormony zawarte w żywności.

4. Nieodpowiednia pielęgnacja
Wydaje się najprostszą do rozwiązania przyczyną trądziku. W ataku paniki, gdy Twoja twarz pokryta jest szeregiem zmian, sięgasz po wszystko co masz pod ręką. Fakt ten z powodzeniem wykorzystują producenci, grając na naszych emocjach. Oni doskonale wiedzą jak psychicznie jest Ci ciężko z tym problemem.
Drogeryjne kosmetyki anti-acne, oprócz dużej ilości alkoholu, rzadko kiedy zawierają pożyteczne składniki. Przy leczeniu trądziku, produkty na bazie alkoholu zalecane są tylko doraźnie, w wyjątkowych przypadkach. Dlaczego? Ponieważ nadmiernie wysuszają naskórek, a nie o to mimo wszystko nam chodzi. U każdego zdrowego człowieka, na powierzchni skóry występuje tzw. warstwa lipidowa, która dba o odpowiednie nawilżenie skóry, chroniąc przed wyparowywaniem z niej wody. Używając środków z tak mocnymi detergentami stopniowo się jej pozbywamy.

Odbudowa bariery skóry po umyciu trwa do kilku godzin! Przez ten czas skóra jest bezbronna, narażona na działanie wszystkich czynników zewnętrznych!

Wysuszona i odwodniona skóra daje sygnał już i tak źle funkcjonującym gruczołom łojowym, by produkowały jeszcze więcej wydzieliny, ponieważ brakuje jej na powierzchni naskórka. Przybiera to postać zamkniętego koła, z którego nie ma wyjścia, jeśli nie zmienimy nawyków pielęgnacyjnych.

Kolejną kwestią jest szeroko pojęta komedogenność. Jest to skłonność skóry do zapychania ujść mieszków włosowych, inaczej porów. Substancje kosmetyczne również dzielą się na te komedogenne – zaskórnikotwórcze oaz niekomedogenne. Do najbardziej znanych składników komedogennych zaliczamy:

 • Oleje mineralne ( parafina)
 • Oleje roślinne tj. olej kokosowy, z pestek winogron, ze słodkich migdałów
 • Substancje nawilżające ( gliceryna)
 • Acne tarda – trądzik dorosłych

Co jeśli 25 lat masz już dawno skończone, a trądzik jest nadal nieodłącznym elementem Twojego życia? Obecnie jest to jeden z największych problemów dermatologii. Do tej pory nie udało się jednoznacznie poznać przyczyny i skutecznego rozwiązania dla acne-tarda. Dotyka nawet 80% kobiet! Wypryski często umiejscowione są na linii żuchwy w postaci podskórnych grudek, gojących się nawet tygodniami. Badania dowodzą, że ogromne znaczenia ma tutaj czynnik hormonalny. Tym bardziej, iż często oprócz trądziku u kobiet zaobserwowano nieregularne miesiączkowanie, nadmierne owłosienie czy objawy zespołu policystycznych jajników.

Jak leczyć trądzik?

Musisz zdać sobie sprawę, że trądzik to choroba i nie obejdzie się bez konsultacji z dermatologiem, który ustali plan leczenia. Warto też udać się do innych specjalistów – endokrynologa, czy ginekologa, w celu wykluczenia innych przyczyn.

Do najpopularniejszych metod leczenia zaliczamy:

 • Leczenie miejscowe – przy łagodnych zmianach trądzikowych, stosuje się preparaty zawierające retinoidy, nadtlenek benzoilu, antybiotyki, kwas azelainowy, kwas salicylowy.
 • Leczenie ogólne – podejmowane przy cięższych przypadkach.
 • Antybiotyki – tetracykliny stosowane przez kilka tygodni i inne tj: erytromycyna, limecyklina czy kotrimoksazol
 • Retinoidy – stosowane w bardzo ciężkich przypadkach, ponieważ niosą duże ryzyko skutków ubocznych. Przez cały okres terapii należy zażywać środki antykoncepcyjne, gdyż ta pochodna witaminy A może powodować teratogenność – uszkodzenie płodu.
 • Hormony – przed podjęciem takiego leczenia należy udać się do specjalisty oraz wykonać szereg badań, szczególnie na poziom androgenów w organizmie. Ten typ leczenia zalecany jest kobietom, u których zaobserwowano już inne skutki nadmiernej ilości hormonów męskich – zaburzone miesiączkowanie, nadmierne owłosienie czy zespół policystycznych jajników.
 • Suplementacja – sama ich obecność w Twojej diecie na pewno nie rozwiąże problemu z trądzikiem, natomiast ich regularne stosowanie może go wyraźnie złagodzić. Zadbaj o dobrej jakości suplementy z witaminą D oraz kompleksem witamin z grupy B. Zacznij pić zioła! Wierzbownica pita regularnie świetnie ogranicza łojotok, a napar z fiołka trójbarwnego ( bratka) , oczyszcza organizm z toksyn.

Domowe sposoby na leczenie trądziku:

Zacznij zwracać uwagę na formułę kosmetyków, które kupujesz. Pozbądź się wszelkich tłustych kremów – one bowiem zawierają mnóstwo substancji zaskórnikotwórczych. Konsystencja produktu powinna być lekka, bez tłustego filmu.

W pielęgnacji skup się by dany produkt miał właściwości:

 • Sebostatyczne – regulujące pracę gruczołów łojowych, zmniejszające wydzielanie łoju ( retinoidy, kwas azelainowy, cynk, witamina B6, ekstrakt z drożdży).
 • Przeciwzapalne – ograniczające powstawanie ropnych stanów zapalnych ( pantenol, aloes, algi).
 • Przeciwbakteryjne – taki kosmetyk posiada odpowiednie pH, a wiedz, że zbyt wysokie pH tworzy idealne środowisko do rozwoju patogennych bakterii ( olejek z drzewa herbacianego, kwas glukonowy, siarka.)
 • Keratolityczne – udrażnia ujścia gruczołów łojowych ( kwas glikolowy, kwas salicylowy).
 • Łagodzące – skóra trądzikowa często jest też bardzo podrażniona i uwrażliwiona, a to również aktywuje gruczoły łojowe do wzmożonej pracy (algi, zielona herbata).
 • Matujące – działa przez krótki czas, ale pozwala poczuć się lepiej (kaolin, krzemionka koloidalna).
  Stężenie wyżej wymienionych substancji powinno być wysokie. Tylko to gwarantuje ich skuteczne działanie!
 • Produkty myjące – zrezygnuj z klasycznych mydeł, ponieważ ich zbyt wysokie pH jest naturalnym środowiskiem mikroorganizmów patogennych. Używaj delikatnych żeli lub pianek.
 • Peelingi – w przypadku zmian zapalnych nie używaj peelingów drobnoziarnistych! Mogą roznieść zmiany po całej twarzy. Wybieraj peelingi enzymatyczne. Ich skład jest zwykle bogaty w kwasy owocowe i substancje łagodzące. Nie podrażni skóry. Stosuj 2 razy w tygodniu.
 • Toniki – służą do przywrócenia skórze jej naturalnego pH po kontakcie z wodą. Dają uczucie odświeżenia i komfortu. Często na bazie wyciągów roślinnych i ziół. Jak ognia unikaj tych z alkoholem!
 • Kremy – lekkie emulsje typu o/w, żele o niskiej zawartości emolientów. Szukaj w składnie kwasu hialuronowego i substancji łagodzących.

Ochrona przeciwsłoneczna
Jest niezwykle ważna, a często zaniedbywana. Krąży jeszcze mit, że słońce leczy trądzik, co nie jest prawdą. Ono tylko na chwilę przynosi poprawę. Promienie UV pogrubiają naskórek, niszczą komórki odpornościowe skóry oraz utrwalają już istniejące przebarwienia. Podczas leczenia trądziku wiele preparatów zwiększa wrażliwość skóry na słonce! Konieczna jest całoroczna ochrona filtrem min. 30 SPF.

Pielęgnacja gabinetowa
Wszystkie zabiegi przeznaczone dla skóry trądzikowej, przynoszące najlepsze efekty możesz wykonywać tylko jesienią lub wczesną wiosną! Słońce wtedy nie jest jeszcze tak intensywne, by mogło Ci zaszkodzić.

Najpopularniejsze zabiegi to:

 • Oczyszczanie manualne
 • Mikrodermabrazja
 • Peeling kawitacyjny
 • Peelingi chemiczne
 • Laseroterapia
 • Część z nich nie może być wykonywana przy aktywnym trądziku – zmianach zapalnych.

Jakie badania wykonać w celu podjęcia leczenia trądziku?

Morfologia, TSH, T3, T4, anty-TG, anty-TPO, poziom witaminy D, androstendion, testosteron i wolny testosteron, 17-OH progesteron, DHEA i DHEAS, FSH, LH, prolaktyna, SHBG, insulina, kortyzol progesteron. Jest tego dużo, ale pozwoli znaleźć bezpośrednią przyczynę trądziku.

Trądzik potrafi świetnie utrudnić nam życie, ale stosując odpowiednią pielęgnację oraz leczenie jesteś w stanie wypędzić go ze swojego życia na dobre!

Obejrzeń: (292)