Jak się wymienia kolagen w organizmie?

Czy wiesz, że kolagen w organizmie ulega nieustannej wymianie?

Wiele osób już wie, że  kolagen – podobnie jak inne białka – nie jest nam dany raz na zawsze. Rodzi się w swoich komórkach macierzystych i umiera, czyli podlega procesom syntezy i rozpadu, tak samo jak różne elementy białek podlegają procesom anabolicznym i katabolicznym. Co ciekawe, kolagen ma w organizmie także prawdziwych, śmiertelnych wrogów i jest autentycznie przez nich niszczony. W to miejsce powstają jednak nowe białka. Trwa nieustanna wymiana kolagenu w organizmie.

Istotne jest to, że w młodym wieku, w stanach zdrowia i przy dbałości o prawidłową gospodarkę aminokwasową, kolagen stosunkowo szybko syntetyzuje w komórki molekuły trójspiralne, a potem w fibryle i włókna, jednak rozpada się dosyć powoli. Okres takiego prawidłowego, połowicznego rozpadu, to średnio 60 dni.  Jednakże pełny cykl wymiany jest zmienny w czasie w różnych tkankach, od dwudziestu kilku dni w wątrobie, po blisko czterysta w kościach.

Zaprogramowana przewaga syntezy kolagenu nad jego destrukcją jest kolejną cechą osobliwą tego wyjątkowego białka wynikającą z kilku okoliczności. Po pierwsza, pełnowartościowe cząsteczki kolagenu formują się bardzo wolno, przy czym na długość tych procesów dojrzewania ma istotny wpływ biologiczny wiek człowieka. Wraz ze starzeniem się organizmu kolagen dojrzewa jeszcze wolniej. Co za tym idzie, osoby dysponujące kolagenem w świetnej formie, czyli po prostu częściej wymienianym, mają metrykalnie zazwyczaj znacznie więcej lat niż biologicznie.

Przyjmuje się, że już między 25 a 30 rokiem życia u większości przedstawicieli populacji procesy dojrzewania kolagenu zaczynają zwalniać i zwalniać już będą do końca życia. Z punktu widzenia badań nad tym – bez wątpienia – białkiem młodości początek procesu starzenia następuje u większości z nas o wiele wcześniej, niż się powszechnie uważa. Czasami dochodzi jeszcze dodatkowe przyspieszenie destrukcji kolagenu. Przykładowo, jest całkowicie możliwe, że u kobiety przechodzącej menopauzę w ciągu zaledwie dwóch lat dochodzi do sytuacji utraty kolagenu o 20% większej od zdolności jego odbudowy. Podobnie dzieje się w długich okresach złego odżywiania, w przewlekłych chorobach, w stanach wyeksploatowania organizmu, np. nałogiem alkoholowym lub narkotykowym.

Jeżeli zatem na twarzy pojawiają nam się zmarszczki znacznie wcześniej, niż powinny, gdy mętnieje gałka oczna, gdy wiele możliwych dolegliwości somatycznych lub psychosomatycznych sygnalizuje nam kiepską kondycję ogólną tkanki łącznej, to jest to ostatni moment na odwrócenie niekorzystnego biegu wydarzeń. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, ile stanów chorobowych wywodzi się bezpośrednio ze złej kondycji białek, a także ile niepożądanych dla człowieka reakcji jego ciała na upływający czas można o wiele lat odwlec, jeśli odpowiednio wcześnie zadba się o systematyczne zaopatrzenie organizmu we właściwe składniki odżywcze, czyli witaminy, mikro- i makroelementy, a szczególnie aminokwasy – elementy budulcowe protein, wśród nich na pierwszym miejscu – kolagen ustrojowy.

A jeżeli chcesz się dowiedzieć co o kolagenie pisze prasa, to zapraszamy do kolejnego wpisu na blogu.