Wypadanie włosów – przyczyny oraz skuteczne sposoby leczenia łysienia

Czy Tobie też włosy lecą garściami?
Coraz większy odsetek ludzi boryka się z wypadaniem włosów. Jestem prawie pewna,            że w Twoim życiu również był z tym problem, prawda?

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyn tej przykrej dolegliwości jest bardzo dużo. Najważniejsze by ich nie bagatelizować i udać się do specjalisty, który skieruje leczenie na właściwe tory.

Budowa włosa

Włos na całej swojej długości jest martwy. Zbudowany z łodygi uchodzącej do korzenia. Całość tworzy tzw. mieszek włosowy, do którego uchodzi gruczoł łojowy oraz mięsień przywłośny. Na dnie mieszka włosowego leży macierz. Zachodzą w niej zmiany związane z komórkami barwnikowymi – melanocytami, które m.in. decydują o kolorze Twoich włosów. Niżej jest potocznie zwana cebulka, osadzona na brodawce – jedynej żywej części włosa. Dzięki temu, że jest silnie unaczyniona, dba o dostarczenie włosom cennych składników odżywczych oraz budulcowych.

Od zera do.. czyli jak Twój włos się rozwija
Cykl rozwojowy włosa składa się z 3 następujących po sobie cyklów:

 • ANAGEN – w fazie tej znajduje się ok. 80% włosów, trwa ona od 2 do 7 lat. Jest to bardzo ważny czas, ponieważ wtedy Twoje włosy po prostu rosną na całej długości. W macierzy włosa dochodzi do licznych podziałów komórkowych. Korzeń leży bardzo głęboko. Jest silnie odżywiany i pigmentowany. Czas trwania anagenu dla każdego człowieka jest inny, zaprogramowany genetycznie. Jeśli chcesz zapuścić włosy do pasa, będzie to możliwe tylko wtedy, gdy Twoja faza anagenu jest wystarczająco długa.
  Ciekawostka: Próba wyrwania włosa w fazie anagenu, jest bardzo bolesna!
 • KATAGEN – trwa krócej , bo od 2 do 4 tygodni, obejmuje tylko 2% włosów. Katagen często nazywany jest fazą przejściową, ponieważ włos przestaje rosnąć, ale jeszcze nie wypada. Łodyga odrywa się od korzenia, przestając pobierać pożywienie. Dochodzi do powolnego obumierania włosa.
 • TELOGEN – ostatnia faza, dotyka ok.15-20% włosów i przy zdrowych włosach i niezaburzonym cyklu ich wzrostu powinna trwać do 2 miesięcy. Korzeń włosa leży wtedy już tylko powierzchownie, by wypaść i zrobić miejsce nowemu. Rozpoczyna się kolejna faza anagenu. Wyrywanie włosa w telogenie nie boli.

Dlaczego włosy wypadają?

Jak wcześniej wspomniałam przyczyn może być niezliczona ilość. Włosy mogą wypadać, na skutek wielu chorób, a nawet długotrwałego przeziębienia i przewlekłej gorączki! Często bywa też tak, że włosy wypadają miesiącami, a w Twoim organizmie wszystko jest w porządku i lekarze są bezradni. Na szczęście medycyna rozwija się w szalonym tempie, dając nam coraz więcej możliwości.

Najczęstszymi przyczynami wypadania włosów jednak są:

 • Łysienie androgenowe – zazwyczaj uwarunkowane genetycznie, dotykające kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Przyczyną są oczywiście androgeny, a głównie testosteron i dihydrotestosteron. Mieszki włosowe stają się nadwrażliwe na obecność męskich hormonów. Dochodzi do ich zmniejszenia, a tym samym do skrócenia anagenu. Łysienie androgenowe może doprowadzić do całkowitego wyłysienia tylko u mężczyzn.
  Androgeny powodują wzrost grubych włosów na całym ciele, oprócz owłosionej skóry głowy!
 • Niedoczynność tarczycy – jest skutkiem niedoborów hormonów tarczycy i jednocześnie ich zaburzonym wydzielaniem. Skutek? Zwolniony metabolizm komórek w całym organizmie. Dopóki poziom tych hormonów nie będzie odpowiedni, włosy będą wypadać, mimo suplementacji czy preparatów miejscowych! Wypadanie włosów nie jest jedynym zmartwieniem osoby z niedoczynnością tarczycy. Często są one bardzo delikatne i wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Bardzo łatwo ulegają zniszczeniom.
 • Tabletki antykoncepcyjne – ich regularne przyjmowanie sprawia, że w naszym organizmie poziom estrogenów jest utrzymywany stale na wysokim poziomie. Estrogeny przedłużają fazę wzrostu włosa na skórze głowy ( zmniejszając owłosienie na innych częściach ciała). Rosną one w zabójczym tempie. Problem pojawia się kilka tygodni po odstawieniu tabletek. Włosy, które do tej pory ciągle były utrzymywanie w fazie anagenu przechodzą nagle w okres wypadania. Jest to bardzo częsty skutek uboczny odstawienia doustnej antykoncepcji, nie dający spać spokojnie wielu młodym kobietom.
 • Ciąża – kolejna burza hormonalna w organizmie kobiety. Mechanizm taki sam jak przy doustnej antykoncepcji. Przez 9 miesięcy poziom estrogenów wzrasta, natomiast kilka miesięcy po porodzie zaczyna stopniowo spadać, co skutkuje wypadaniem włosów. Wypada ich dużo, ponieważ te które powinny wypaść 9 miesięcy temu, wypadają właśnie teraz. Kobieta może ich stracić ok. 20-30%. Utrata zwykle jest tymczasowa. Jest to proces naturalny, których jednych dotyka bardziej, a innych mniej.
 • Nieodpowiednia dieta – znów ciśnie się na usta by powiedzieć jesteś tym co jesz. Nie tylko suplementacja, ale codzienne posiłki i nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ na kondycję Twoich włosów. Odpowiednia dieta jest czynnikiem decydującym przy budowie keratyny – białka budującego łodygę włosa. Pamiętaj, że wszystkie składniki budulcowe i odżywcze docierają na samym końcu do przydatków skóry. Jeśli twoje jedzenie ubogie jest w wartościowe produkty, trudno o ich atrakcyjny wygląd. Odnotowuje się szczególnie niedobory witamin z grupy B, biotyny, błonnika, kwasów tłuszczowych Omega3, Omega6, za dużo soli i cukru, nadmiar słodyczy oraz przetworzonej żywności, brak w diecie produktów pełnoziarnistych, warzyw i owoców.
 • Nadużywanie alkoholu i palenie papierosów również nie pozostają obojętne.
 • Anemia – inaczej niedokrwistość. Spowodowana brakiem żelaza we krwi. Przyczyną jest dieta uboga w mięsa czy produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, ciąża, operacje, wszelkiego rodzaju krwotoki. Ważna jest nie tylko ilość żelaza we krwi, ale też ilość żelaza jaki Twój organizm przyswaja.
 • Leki – wiele leków przyczynia się do tzw. polekowego wypadania włosów. Problem ustępuje, gdy dany środek farmakologiczny przestaje utrzymywać się w organizmie, od kilku miesięcy do nawet kilku lat.                                                         Możemy tutaj zaliczyć:
  leki z witaminą A, retinoidy
  leki immunosupresyjne
  leki stosowane przy chemioterapii
  beta-blokery
  antybiotyki
  antydepresanty
  leki stosowane przy nadciśnieniu tętniczym i padaczce
  leki na choroby związane z tarczycą
  leki na obniżenie cholesterolu we krwi
 • Czynniki psychiczne
  Nie jesteśmy w stanie pozbyć się z naszego życia stresu. Jest on jego nieodłącznym elementem. O ile stres jest chwilowy, działa na nas pozytywnie – wydziela się adrenalina, która napędza nas do działania, mobilizuje. Problemem jest stres przewlekły. Objawia się poceniem dłoni, bezsennością, brakiem koncentracji, obojętnością, napięciem mięśni ( szczególnie karku), kołataniem serca, bólem brzucha, biegunką wymiotami, brakiem apetytu. Udowodniono, że pod wpływem stresu rozwija się wiele dermatoz tj. łuszczyca, AZS czy właśnie wypadanie włosów. Dlatego tak ważna jest umiejętność walki ze stresem na co dzień.

Skuteczne sposoby leczenia łysienia

Niech włos Ci z głowy nie spadnie

Dziennie wypada ok. 100-150 włosów i jest to zupełnie normalne. Będzie ich więcej jeśli nosisz je spięte lub myjesz co kilka dni. Jeśli zaobserwujesz, że włosów wypada większa ilość niż zazwyczaj –zrób badania. Po prostu. Oszczędzisz swój czas i nerwy. Zapewne każdy specjalista, do którego się udasz, wcześniej czy później je od Ciebie zażąda. Może to być spory jednorazowy wydatek, ale pomyśl ile pieniędzy możesz wydać niepotrzebnie na źle dobrane suplementy lub preparaty miejscowe. Pamiętaj, że część badań może zlecić lekarz rodzinny.

Powinieneś wykonać:

 • badania tarczycowe: tsh, ft3, ft4, anty-TPO, anty-TG, USG tarczycy
 • testosteron
 • prolaktyna
 • androstendion
 • DHEA i DHEAS
 • morfologia, mocz, OB
 • żelazo, ferrytyna
 • FSH
 • LH
 • progesteron
 • estrogeny
 • kortyzol

 

Kim jest trycholog?

Trychologia to nowa dziedzina dermatologii i kosmetologii. Zajmuje się szczegółowym leczeniem skóry głowy i włosów. Zawód ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród pacjentów, ponieważ dermatolodzy często bagatelizują nasze problemy z włosami. W pracy trychologa podstawę stanowi trichoskop – urządzenie dające obraz skóry głowy w dwustukrotnym powiększeniu! Pozwala mu przyjrzeć się z bliska mieszkom włosowym i wyrastającym z nich włosów.
Zakres kompetencji trychologa, który nie jest lekarzem jest ograniczony, ale również daje świetne efekty.

Na jakie zabiegi możesz się wybrać?

 • Prądy d’arsonwala
 • Oksybrazja
 • Prądy stałe
 • Ampułki i peelingi na skórę głowy
 • Mezoterapia mikroigłowa
 • Mezoterapia igłowa
 • Światłoterapia
 • Karboksyterapia
 • Przeszczep włosów

 

Co powinieneś jeść?

Jak wyżej wspomniałam, odpowiednia dieta jest jednym z najważniejszych czynników przy prawidłowym wzroście włosa. Zadbaj o to by jeść regularnie, od 3 do 5 posiłków dziennie. Ogranicz kawę, bowiem blokuje ona przyswajanie żelaza. Zacznij dzień od kubka zielonej herbaty lub wody z cytryną. Jedz dużo zielonych i czerwonych warzyw. To bogactwo antyoksydantów! Spożywaj produkty pełnoziarniste – źródło błonnika.

Chociaż raz w tygodniu skuś się na rybę. Ryby zawierają niezbędne kwasy Omega-3. Dzienną dawkę owoców możesz przemycić w popularnych teraz koktajlach. Włącz do diety produkty bogate w żelazo (orzechy, szpinak, brokuły, fasolka szparagowa, suszone owoce, kasza jaglana) oraz biotynę (orzechy, żółtka jaj, migdały, szpinak, pomidory, marchewka). Unikaj fast-foodów i przetworzonej żywności, z niezliczoną ilością chemii, soli i cukru.

Zacznij suplementację witaminą D. Badania dowodzą, że większość społeczeństwa cierpi na jej niedobory. Naukowcy ciągle szukają jej bezpośredni wpływ na nasze włosy. Pewne jest, że przy naszym intensywnym trybie życia mamy jej stanowczo za mało.
Możesz sięgnąć po domowe sposoby naszych babć i zacząć pić napar z pokrzywy.

Daj sobie kilka miesięcy. Zmianę nawyków żywieniowych odczujesz od razu w lepszym samopoczuciu, ale Twoje włosy potrzebują nieco więcej czasu. Składniki odżywcze z pożywienia docierają do nich na samym końcu.

Wcieraj!
Rynek kosmetyczny obfituje w szeroką gamę produktów do wcierania w skórę głowy. To świetny i sprawdzony sposób na przyspieszenie porostu nowych włosów. Aplikując taki produkt wykonujemy jednocześnie masaż, który pobudza cebulki włosa, poprawia jej ukrwienie. Poprawny kierunek takiego masażu to od czoła do części potylicznej. Przy regularnym stosowaniu wcierek, na swojej głowie zauważysz całą masę tzw. baby hair, czyli nowych, zdrowych włosów.
Zwróć uwagę na skład wcierek. Ważne by znalazły się tam składniki aktywne, głównie wyciągi roślinne tj: wyciąg z guarany, czarnej rzodkwi, pokrzywy, rzepy, łopianu, chmielu, miłorzębu japońskiego oraz żeń-szeń, witaminy z grupy B, H.
Przy leczeniu łysienia często stosowane są preparaty z minoksydylem, substancją stosowaną w lekach na ciśnienie.
Jeśli Twoja skóra głowy nie sprawia większych problemów, możesz wcierać w nią bezpośrednio olej roślinny o właściwościach pobudzających mikrokrążenie w skórze i stymulujących np: olej łopianowy lub sezamowy. Taki zabieg działa genialnie na włosy na całej długości! Dodatkowo do oleju możesz dodać wybrany, naturalny olejek eteryczny.

Olejek rycynowy znasz na pewno. Ceniony środek na przeczyszczenie zawojował także świat kosmetyki. Przyspiesza porost włosów po ich nadmiernej utracie. Może delikatnie przyciemniać. Stosowany także na brwi lub rzęsy. Olejek sam w sobie jest bardzo gęsty. W celu łatwiejszej aplikacji możesz go rozcieńczyć z innym olejem, bądź podgrzać.

Pamiętaj, że łupież, łuszczyca i inne choroby skóry głowy również przyczyniają się do osłabienia włosów i ich wypadania. Dlatego niezbędna jest konsultacja z odpowiednim specjalistą!

Obejrzeń: (178)